Navigation Menu+

IPMS Open 2010 – Flyg

Posted on Apr 13, 2010 by in Bildgalleri, IPMS OPEN | 0 comments

Här presenteras samtliga bidrag i flygklasserna från årets stora nationella tävling, IPMS Open 2010. Siffrorna i redovisningen (XXp) avser totalpoäng.

Here we proudly present all contestants in the aircraft classes from this year’s big national event, IPMS Open 2010. The numbers in the listings (XXp) indicates the total scores.

Foto: Marko Rouvinen, Lars Befring
Bildbehandling: Marko Rouvinen

Klassegrare – 170 - Robert Bergwall, Boeing 737-800 KLM PH-BXB, 70p

trophy_guldA1j Flygplan, skala 1/144, byggmetod A, jet och raket

Klassegrare – 170 – Robert Bergwall, Boeing 737-800 KLM PH-BXB, 70p

  1. 170 – Robert Bergwall, Boeing 737-800 KLM PH-BXB, 70p Klasseger
  2. 296 – Joakim Thylin, J35J Draken, 62p Hedersomnämnande
  3. 177 – Niklas Knutzén, Airbus A321-200, 62p Hedersomnämnande
  4. 272 – Joakim Thylin, AV8B Harrier II Plus, 60p
  5. 297 – Joakim Thylin, J35F-1 Draken ”White Ghost”, 60p
  6. 291 – Joakim Thylin, A-4F Skyhawk, 53p
  7. 290 – Joakim Thylin, A-4E Skyhawk, 50p
  8. 277 – Joakim Thylin, F-117A Nighthawk, 48p
  9. 280 – Joakim Thylin, Mistsubishi T-2 Std Markings, 47p
  10. 281 – Joakim Thylin, Mistsubishi T-2 Aneversity, 47p
  11. 282 – Joakim Thylin, F-4J Phantom II Amigo, 46p
  12. 283 – Joakim Thylin, F-4J Phantom II, 46p
  13. 294 – Joakim Thylin, F-15C Eagle, 44p
  14. 274 – Joakim Thylin, F-104J Starfighter, 42p
  15. 275 – Joakim Thylin, F-104J Starfighter, 42p
  16. 276 – Joakim Thylin, F-104J Starfighter, 41p
  17. 256 – Björn Bäcklund, Lockheed F1-17, 39p
  18. 278 – Joakim Thylin, Tornado IDS Marineflieger, 37p

52_open_2010

trophy_guldAA1p Flygplan, skala 1/144, byggmetod A, propeller och glid

Klassegrare – 52 – Jonas Nyström, Ghost Fighter FM-2, 82p

  1. 52 – Jonas Nyström, Ghost Fighter FM-2, 82p, Klassegrare
  2. 273 – Joakim Thylin, UH-69J Rescuehawk, 72p
  3. 284 – Joakim Thylin, MH-60G Pawehawk, 68p
  4. 285 – Joakim Thylin, MH-60G Pawehawk ”Deserthawk”, 64p
  5. 288 – Joakim Thylin, P-51D Mustang, 63p
  6. 287 – Joakim Thylin, P-51C-11-NT, 60p
  7. 289 – Joakim Thylin, P-51D Mustang, 60p
  8. 286 – Joakim Thylin, P-51B Mustang, 58p
  9. 279 – Joakim Thylin, AH-64D Longbow Apache, 55p
  10. 292 – Joakim Thylin, FM-2 Wildcat,54p

87_open_2010

trophy_guldA2h, Helikoptrar, skala 1/72, alla byggmetoder

Klassegrare – 87 – Miklos Büte, Wessex HU. 5, 73p

  1. 87 – Miklos Büte, Wessex HU. 5, 73p, Klasseger
  2. 339 – Stellan Englund, Bell UH-1B 117:th Aviation Company, Vietnam, 72p, Särskilt hedersomnämnande
  3. 155 – Lars Sandau, Bell212, 25th Flight Belize, 56p,
  4. 253 – Mathias Andersson, SH-60B Seahawk, 48p,

156 - Rickard Malmborg, Me 262B-1a Nightfighter, 88p, Klassegrare

trophy_guldAA2j, Flygplan, skala 1/72, jet och raket, byggmetod A

Klassegrare – 156 – Rickard Malmborg, Me 262B-1a Nightfighter, 88p

  1. 156 – Rickard Malmborg, Me 262B-1a Nightfighter, 88p , Klassegrare
  2. 183 – Niklas Knutzén, A-7D Corsair, 84p,  Särskilt Hedersomnämnande
  3. 251 – Mathias Andersson, F-105G Thunderchief, 79p,  Hedersomnämnande
  4. 263 – Oskar Blomberg, Mistel 5 (He 162A-2 + Arado E-377), 74p
  5. 181 – Niklas Knutzén, F-16AM Fighting Falcon, 68p
  6. 252 – Mathias Andersson, SR-71 Blackbird, 67p
  7. 8 – Magnus Fridsell, Arado 234C-3/C-4, 65p
  8. 182 – Niklas Knutzén, J 35J Draken ”Johan Gul”, 63p
  9. 233 – Rickard Andersson, Sk 60 Team 60, 58p
  10. 308 – Märta&Odd Romell,Saab 35 Draken med lite inspiration från en saga,26p

354 - Miklos Büte, Junkers Ju-87B Stuka, 77p, Klassegrare

trophy_guldAA2p,Flygplan, skala 1/72, propeller och glid, byggmetod A

Klassegrare – 354 – Miklos Büte, Junkers Ju-87B Stuka, 77p

  1. 354 – Miklos Büte, Junkers Ju-87B Stuka, 77p, Klassegrare
  2. 178 – Niklas Knutzén, J26 Mustang, 74p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 1 – Magnus Fridsell, Messerschmitt Bf-109 F-2, 74p, Särskilt Hedersomnämnande
  4. 85 – Miklos Büte, Fw-190 D9, 70p, Hedersomnämnande
  5. 214 – Dennis Andersson, Vought F4U-1A Corsair, 70p, Hedersomnämnande
  6. 4 – Magnus Fridsell, Spitfire Mk XIX, 68p
  7. 240 – Rickard Andersson, J 2 Nieuport 29C-1, 68p
  8. 2 – Magnus Fridsell, Dewoitine D.520, 67p
  9. 103 – Sören Strand, Letov S 328 Slovakiska upproret 1944, 66p
  10. 242 – Rickard Andersson, J 11 Fiat C.R. 42, 62p
  11. 331 – Erik Ahlström, Breguet 273, 62p
  12. 307 – Odd Romell, Supermarine Spitfire Mk. Ixc, 62p
  13. 237 – Rickard Andersson, J 26 North American P-51D Mustang F16- Röd Cesar, 60p
  14. 230 – Rickard Andersson, J 20 Reggiane Re 2000 Falcon 1 F10-31, 59p
  15. 231 – Rickard Andersson, J 20 Reggiane Re 2000 Falcon 1 F10-25, 59p
  16. 229 – Rickard Andersson, J 20 Reggiane Re 2000 Falcon 1 F10-53, 58p
  17. 234 – Rickard Andersson, Vickers Viscount Falconair SE-CNK, 58p
  18. 239 – Rickard Andersson, Sk 12 Focke Wulf Fw-44J Stieglitz, 57p
  19. 236 – Rickard Andersson, S 31 Spitfire PR Mk. XIX F11-60, 56p
  20. 232 – Rickard Andersson, J 20 Reggiane Re 2000 Falcon 1 F10-9, 56p
  21. 164 – Jan-Olov Näsman, Nå´n gammal flygmaskin, 51p
  22. 203 – Lennart Muhr, SAAB 91 Safir Sk50, 50p
  23. 205 – Lennart Muhr, North American Mustang IV RAF,46p

82 - Miklos Büte, F-16B Netz, 77p, Klassegrare

trophy_guldAB2j, Flygplan, skala 1/72, jet och raket, byggmetod B

Klassegrare – 82 – Miklos Büte, F-16B Netz, 77p

  1. 82 – Miklos Büte, F-16B Netz, 77p, Klassegrare
  2. 153- Lars Sandau, Mig-15bis Fagot, 74p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 150 – Lars Sandau, Messerschmitt Me-262A-1a, 74p, Särskilt Hedersomnämnande
  4. 227 – Rickard Andersson, J 35J Draken, 72p, Hedersomnämnande
  5. 235 – Rickard Andersson, J 29B F22- vit Erik, 67p
  6. 40 – Jacob de Maré, Tu-16 Badger Egypt Air Force 1973, 65p
  7. 304 – Björn Eriksson, Saab A 21 R, 62p
  8. 151 – Lars Sandau, AJSH37 Viggen från F10 Ängelholm, 61p
  9. 10 – Magnus Fridsell, Gloster Meteor T.7, 61p
  10. 7 – Magnus Fridsell, F-4K Phantom,60p
  11. 18 – Mikael Forslund, Flygvapnet Tp 85 (85210) F8 72-73, 60p
  12. 202 – Lennart Muhr, Boulton-Paul P111a, 58p
  13. 9 – Magnus Fridsell, XF-10F Jaguar, 53p

89 - Miklos Büte, Hawker Typhoon Mk. IB, 80p, Klassegrare

trophy_guldAB2p, Flygplan, skala 1/72, propeller och glid, byggmetod B

Klassegrare – 89 – Miklos Büte, Hawker Typhoon Mk. IB, 80p

  1. 89 – Miklos Büte, Hawker Typhoon Mk. IB, 80p, Klassegrare
  2. 152 – Lars Sandau, Mig-3, 79p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 5 – Magnus Fridsell, Spitfire Mk IXc, 71p, Hedersomnämnande
  4. 25 – Peter Halvar, Heinkel He-177 A-6, 70p, Hedersomnämnande
  5. 238 – Rickard Andersson, Irbits J-12 SE-ALB, 63p
  6. 3 – Magnus Fridsell, CAC Winjeel, 61p
  7. 264 – Oskar Blomberg, Il-2m3 Stormovik, 61p
  8. 201 – Lennart Muhr, Curtiss F11C-2 Goshawk, 59p
  9. 51 – Jonas Nyström, Martin 167 Maryland, 57p
  10. 295 – Joakim Thylin, Grumman FF-1, 57p
  11. 154 – Lars Sandau, Tp79 nr 79008, 57p
  12. 204 – Lennart Muhr, Vought Corsair IV Royal Navy, 52p
  13. 191 – Joakim Hultman, Fokker Dr1, 39p

84 - Miklos Büte, F-84G Thunderjet, 83p, Klassegrare

trophy_guldAA3j, Flygplan, skala 1/48, jet och raket, byggmetod A

Klassegrare – 84 – Miklos Büte, F-84G Thunderjet, 83p

  1. 84 – Miklos Büte, F-84G Thunderjet, 83p, Klassegrare
  2. 180 – Niklas Knutzén, F-16CJ Fighting Falcon Block 50, 78p, Hedersomnämnande
  3. 79 – Per-Erik Hedberg, TF-104G Från danska flygvapnet, 72p
  4. 21 – Peter Halvar, A-10 Thunderbolt, 67p
  5. 340 – Stellan Englund,Fi-103, ”Vergeltungswaffe Eins”,61p

261 - Andreas Agensjö, Bell P-39Q Airacobra, 86p, Klassegrare

trophy_guldAA3p, Flygplan, skala 1/48, propeller och glid, byggmetod A

Klassegrare – 261 – Andreas Agensjö, Bell P-39Q Airacobra, 86p

  1. 261 – Andreas Agensjö, Bell P-39Q Airacobra, 86p, Klassegrare
  2. 86 – Miklos Büte, P-39Q Airacobra, 82p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 302 – Mattias Käck, A6M2b Zero, 82p, Särskilt Hedersomnämnande
  4. 321 – Mikael Nergård, P-47D Razorback, 78p Hedersomnämnande
  5. 260 – Andreas Agensjö, Curtiss P-40M Warhawk, Soviet AF, 76p
  6. 215 – Dennis Andersson, Bell P-39 Aircobra, 74p
  7. 88 – Miklos Büte, Fiat CR. 42, 70p
  8. 217 – Dennis Andersson, Grumman Wildcat, 67p
  9. 325 – Bengt Olsson, Hawker Typhoon Mk. IB, 64p
  10. 224 – Fredric Nordström, Supermarine Spitfire Vb, 57p
  11. 267 – Tor Netterby, J 26 vit ”David” från F 16,52p

316 - Joakim Persson, F-16C, 87p, Klassegrare

trophy_guldAB3j, Flygplan skala 1/48, jet och raket, byggmetod B

Klassegrare – 316 – Joakim Persson, F-16C, 87p

  1. 316 – Joakim Persson, F-16C, 87p, Klassegrare
  2. 78 – Per-Erik Hedberg, Saab J35A Draken ”Petter 52” F16 Uppsala, 81p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 337 – Stellan Englund, Focke-Wulf Ta-183N-1 ”Huckebein”, 81p, Särskilt Hedersomnämnande
  4. 23 – Peter Halvar, Mig-29UB, 79p, Hedersomnämnande
  5. 271 – Mikael Nergård, F-16A, 76p
  6. 76 – Mikael Kuokkanen, Lockheed F-104N Starfighter, 75p
  7. 109 – Stefan Eriksson, J 35J Draken 35518 ”Johan 11”, 74p
  8. 80 – Per-Erik Hedberg, Tornado GR1 ”Gulf Killer” Operation Desert Storm -91, 73p
  9. 75 – Mikael Kuokkanen, SEPECAT Jaguar GR. 1A, 72p
  10. 110 – Stefan Eriksson, Lockheed F-104C Starfighter 0-60938 ”SHOW ME”, 72p
  11. 41 – Jacob de Maré, Mirage IVA,60p

318 - Joakim Persson, P-47 Thunderbolt, 93p, Klassegrare

trophy_guldAB3p, Flygplan, i skala 1/48, propeller och glid, byggmetod B

Klassegrare – 318 – Joakim Persson, P-47 Thunderbolt, 93p

  1. 318 – Joakim Persson, P-47 Thunderbolt, 93p, Klassegrare
  2. 169 – Robert Bergwall, AD-4W Skyraider, 92p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 343 – Lars Österlund, P-47 Thunderbolt, 92p, Särskilt Hedersomnämnande
  4. 317 – Joakim Persson, Messerschmitt Bf 109 E-3, 88p, Hedersomnämnande
  5. 320 – Joakim Persson, A6 M5 Zero, 87p, Hedersomnämnande
  6. 43 – Robert Ahlfors, Fiat G.50 Finska flygvapnet 1941, 86p, Hedersomnämnande
  7. 319 – Joakim Persson, Focke-Wulf Fw 190 D-9, 84p
  8. 74 – Mikael Kuokkanen, Potez 63-11, 75p
  9. 50 – Jonas Nyström, Arsenal VG-33, 66p
  10. 111 – Stefan Eriksson, Vought F4U-5 Corsair Buno: 121862 ”6”, 65p
  11. 326 – Bengt Olsson, Bristol Bulldog, 64p

342_open_2010

trophy_guldA4p, Flygplan, i skala 1/32 eller större, propeller och glid, alla byggmetoder

Klassegrare – 342 – Lars Österlund, Nakajima Ki 84 Frank, 77p

  1. 342 – Lars Österlund, Nakajima Ki 84 Frank, 77p, Klassegrare
  2. 22 – Peter Halvar, Bf-109 E-11./JG52 Fw Herbert Bishhoff Aug. 1940, 77p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 333 – Mats Stråhle, A-24B Banshee, 73p, Hedersomnämnande
  4. 17 – Mikael Forslund, Brewster Buffalo Finska flygvapnet mars 1940, 67p
  5. 220 – Dennis Andersson, Stuka Junkers Ju 87B, 66p
  6. 16 – Mikael Forslund, J 9 nr 2109,57p

254 - Björn Bäcklund, Svenska Marinens Helikopter 4E, 1:72, 74p, Klassegrare

trophy_guldAC2, Flygplan, skala 1/72, byggmetod C

Klassegrare – 254 – Björn Bäcklund, Svenska Marinens Helikopter 4E, 1:72, 74p

  1. 254 – Björn Bäcklund, Svenska Marinens Helikopter 4E, 1:72, 74p, Klassegrare
  2. 303 – Björn Eriksson, Saab J 21B, 1:72, 63p
  3. 228 – Rickard Andersson, Pou-du-Ciel (Flygande Loppan), 1:72, 57p

Submit a Comment

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *