Navigation Menu+

IPMS OPEN 2010 – Övriga klasser

Posted on Apr 19, 2010 by in Bildgalleri, IPMS OPEN | 0 comments

Här är samtliga bidrag i övriga klasser från årets stora nationella tävling, IPMS Open 2010. Siffrorna i redovisningen (XXp) avser totalpoäng.

Here we proudly present all contestants in the armor classes from this year’s big national event, IPMS Open 2010. The numbers in the listings (XXp) indicates the total scores.

Foto: Marko Rouvinen, Lars Befring
Bildbehandling: Marko Rouvinen

 345 - Lars Österlund, Lotus 72D, 86p, Klassegrare

trophy_guldCA, Civila bilar, alla skalor, byggmetod A

Klassegrare – 345 – Lars Österlund, Lotus 72D, 86p

  1. 345 – Lars Österlund, Lotus 72D, 86p, Klassegrare
  2. 101 – Sören Strand, MW Augusta 500cc 1967 roadracer 8 (nutida Motop GP), 82p, Hedersomnämnande
  3. 206 – Mattias Linde, Repsol Honda NSR500 ’98, 77p
  4. 324 – Mats Langueville, Cadillac 1950,71p

42 - Robert Ahlfors, Ferrari F2008 Ungerns GP, Kimi Räikkönen, 95p, Klassegrare

trophy_guldCB, Civila bilar, alla skalor, byggmetod B

Klassegrare – 42 – Robert Ahlfors, Ferrari F2008 Ungerns GP, Kimi Räikkönen, 95p

  1. 42 – Robert Ahlfors, Ferrari F2008 Ungerns GP, Kimi Räikkönen, 95p, Klassegrare
  2. 350 – Bengt Johansson, Moon shine hauler EPA-traktor, 89p, Hedersomnämnande
  3. 259 – Björn Bäcklund, Talbot Lago T26, 69p
  4. 258 – Björn Bäcklund, Alfa Romeo 158, 66p

 53 - Jonas Nyström, U-boot XUUC i Medelhavet, 91p, Klassegrare

trophy_guldDA, Båtar, alla skalor, alla typer. Byggmetod A

Klassegrare – 53 – Jonas Nyström, U-boot XUUC i Medelhavet, 91p

  1. 53 – Jonas Nyström, U-boot XUUC i Medelhavet, 91p, Klassegrare
  2. 336 – Stellan Englund, LCVP, US Navy, Tarawa 1943, 89p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 97 – Miklos Büte, Type-A Target, 87p, Hedersomnämnande
  4. 244 – Marko Rouvinen, SLC ”Maiale”, 85p, Hedersomnämnande
  5. 188 – Ulf Lundberg, USS Belleau Wood, 83p
  6. 187 – Ulf Lundberg, USS San Diego, 76p
  7. 189 – Ulf Lundberg, USS Monsse, 71p

145 - Glenn Persson, H.M.S. Barham, 100p, Klassegrare

trophy_guldDB, Båtar, alla skalor, alla typer. Byggmetod B & C

Klassegrare – 145 – Glenn Persson, H.M.S. Barham, 100p

  1. 145 – Glenn Persson, H.M.S. Barham, 100p, Klassegrare
  2. 184 – Ulf Lundberg, Kryssaren Takao, 95p, Hedersomnämnande
  3. 185 – Ulf Lundberg, Jagaren Suzutsuki, 95p, Hedersomnämnande
  4. 62 – Jonas Dahlberg, Wreck of the RMS Titanic, 89p
  5. 54 – Jonas Dahlberg, Sinking of U-64, Tysk ubåt typ IXB, 88p
  6. 186 – Ulf Lundberg, Japansk 17m Pinass, 86p

315 - Anders Kihlström, Japanese Imperial Navy Fighter Pilot WWII, 74p, Klassegrare

trophy_guldFA1, Figurer, större än 72 mm, byggmetod A

Klassegrare – 315 – Anders Kihlström, Japanese Imperial Navy Fighter Pilot WWII, 74p

  1. 315 – Anders Kihlström, Japanese Imperial Navy Fighter Pilot WWII, 74p, Klassegrare
  2. 248 – Atle Eriksen, Pirate Madagaskar 1720, 72p, Hedersomnämnande
  3. 99 – Miklos Büte, Fallschirmjäger Crete 1942, 70p, Hedersomnämnande
  4. 262 – Andreas Agensjö, Tysk jaktflygare från WWII, 64p
  5. 137 – Niklas Jonsson, Tysk arméofficer i Ungern vintern 1944-45, 63p
  6. 332 – Lisa Stråhle, Phoenix, 55p
  7. 334 – Lisa Stråhle, Red dress, 53p

208 - Johan Fohlin, The Welder, 86p, Klassegrare

trophy_guldFB1, Figurer, större än 72 mm, byggmetod B & C

Klassegrare – 208 – Johan Fohlin, The Welder, 86p

  1. 208 – Johan Fohlin, The Welder, 86p, Klassegrare
  2. 313 – Anders Kihlström, U.S. Army CBR Dress ”Desert Shield”, 84p, Hedersomnämnande
  3. 138 – Niklas Jonsson, Svensk operatör ur specialförband 2008 i Tchad, 66p

149 - Glenn Persson, Skottsk krigare 1297, 87p, Klassegrare

trophy_guldFA2, Figurer, mindre än 72 mm, byggmetod A

Klassegrare – 149 – Glenn Persson, Skottsk krigare 1297, 87p

  1. 149 – Glenn Persson, Skottsk krigare 1297, 87p, Klassegrare
  2. 98 – Miklos Büte, 5 Minutes Break, 78p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 130 – Håkan Mattisson, Pansarbefäl Normandie ’44, 72p, Hedersomnämnande
  4. 131 – Håkan Mattisson, LAH Officer, 67p
  5. 132 – Håkan Mattisson, LAH Underofficer, 67p
  6. 133 – Håkan Mattisson, LAH Panzergrenadier, 67p
  7. 134 – Håkan Mattisson, LAH MG 42 Schutze, 67p

135 - Niklas Jonsson, Ksp skytt, Rhodesian light Infantry ca 1976, 81p, Klassegrare

trophy_guldFB2, Figurer, mindre än 72 mm, byggmetod B

Klassegrare – 135 – Niklas Jonsson, Ksp skytt, Rhodesian light Infantry ca 1976, 81p

  1. 135 – Niklas Jonsson, Ksp skytt, Rhodesian light Infantry ca 1976, 81p, Klassegrare
  2. 311 – Anders Kihlström, Ahnamoth the Withering Storm, 77p, Hedersomnämnande
  3. 136 – Niklas Jonsson, Israelisk Ksp skytt i Beirut 1984, 75p
  4. 65 – Jonas Dahlberg, A wish for peace, Berlin, April 45, 71p
  5. 104 – Magnus Granberg, Finlands sak är vår, 70p

190 - Ulf Lundberg, Utvecklingen av de tunga japanska kryssarna, 1:700, 44p, Klassegrare

trophy_guldT, Temasamlingar, alla skalor, alla typer, alla byggmetoder

Klassegrare – 190 – Ulf Lundberg, Utvecklingen av de tunga japanska kryssarna, 1:700, 44p

  1. 190 – Ulf Lundberg, Utvecklingen av de tunga japanska kryssarna, 1:700, 44p, Klassegrare
  2. 241 – Rickard Andersson, Colourful Drakens, 1:72, 40p, Hedersomnämnande
  3. 327 – Göran Sebardt, Samtliga Svenska Jaktplan under 1920-talet, 1:72, 39p
  4. 255 – Björn Bäcklund, Bradley, 1:72, 36p

20 - Sven-Åke Grufstedt, The Pigs of War, 1:72, 108p, Klassegrare

trophy_guldX1, Diorama, skala 1/72 eller mindre alla typer

Klassegrare – 20 – Sven-Åke Grufstedt, The Pigs of War, 1:72, 108p

  1. 20 – Sven-Åke Grufstedt, The Pigs of War, 1:72, 108p, Klassegrare
  2. 57 – Jonas Dahlberg, Sinking of Blücher, Oslofjord, April 9, 1940, 1:700, 100p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 19 – Sven-Åke Grufstedt, The Fallen King, 1:72, 99p, Hedersomnämnande
  4. 63 – Jonas Dahlberg, RMS Titanic, 1:1250, 93p
  5. 346 – Christer Pettersson, Poltava, 1:72, 72p

209 - Johan Fohlin, Mit Musik geht alles besser - Narva 1944, 1:35, 129p, Klassegrare

 

trophy_guldX2, Diorama, skala 1/48 eller större, alla typer

Klassegrare – 209 – Johan Fohlin, Mit Musik geht alles besser – Narva 1944, 1:35, 129p

  1. 209 – Johan Fohlin, Mit Musik geht alles besser – Narva 1944, 1:35, 129p, Klassegrare
  2. 349 – Ulf Blomgren, Schiffsratten, 1:35, 125p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 168 – Mattias Larsson, Requiem, 1:35, 118p, Särskilt Hedersomnämnande
  4. 56 – Jonas Dahlberg, Riksäpplet – Svenskt linjeskepp från 1660, 1:48, 108p, Hedersomnämnande
  5. 58 – Jonas Dahlberg, Coming Home, Fleury-devant-Douaumont, Verdun Spring 1919, 1:35, 107p, Hedersomnämnande
  6. 64 – Jonas Dahlberg, ”Visst nappar det” (Uffe, Stockholm, Augisti, 2008), 1:35, 104p
  7. 143 – Glenn Persson, Tyskt kavalleri möte fransk kavalleristridsvagn, 1:35, 104p
  8. 61 – Jonas Dahlberg, ”Morfar, titta!”, Poppelvägen, Sollentuna, 2006, 1:35, 99p
  9. 59 – Jonas Dahlberg, Stellan goes ballistic!, Poppelvägen, Sollentuna 1979, 1:35, 94p
  10. 66 – Jonas Dahlberg, ”Fair play!”, North Africa, 1952, 1:35, 94p
  11. 142 – Niklas Jonsson, Karachev 1943, 1:35, 84p
  12. 55 – Jonas Dahlberg, ”Za zdaróvja!”, Russia, October 1943, 1:35, 81p
  13. 117 – Viktoria Stenhammar, ”På båren”, 1:35, 80p
  14. 199 – Peter Johansson, Scheisse, 1:35, 80p
  15. 15 – Mikael Forslund, P-35A ex J-9 nr 2161, 1:32, 66p
  16. 165 – Jan-Olov Näsman, Släktträff, 1:32, 65p

223 - Dennis Andersson, Ogre Kingdom Bull raider, 79p, Klassegrare

 

trophy_guldÖ, Rymdfarkoster och övriga modeller, alla skalor, alla byggmetoder

Klassegrare – 223 – Dennis Andersson, Ogre Kingdom Bull raider, 79p

  1. 223 – Dennis Andersson, Ogre Kingdom Bull raider, 79p, Klassegrare
  2. 163 – Jan-Olov Näsman, Gruvlok, 72p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 314 – Anders Kihlström, Warrior of Chaos Standard Bearer, 62p, Hedersomnämnande
  4. 309 – Anders Kihlström, Widowmaker, 57p
  5. 257 – Björn Bäcklund, USS Eggerprise, 56p
  6. 310 – Anders Kihlström, This is Sparta!!, 52p
  7. 49 – Frank Laturnus, Container ship ”Bremen Express”, 51p
  8. 312 – Anders Kihlström, Millenium Falcon, 45p

341 - Kayleigh Glackin, SAAB J-35J "Draken", 64p, Klassegrare

 

trophy_guldJ, Juniorer

Klassegrare – 341 – Kayleigh Glackin, SAAB J-35J ”Draken”, 64p

  1. 341 – Kayleigh Glackin, SAAB J-35J ”Draken”, 64p, Klassegrare
  2. 301 – Filip Snell, Mig 29, 59p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 11 – Joel Rudander, Hawker Tempest Mk V, 57p, Hedersomnämnande
  4. 353 – Tom Waligorski, Strv 122, 55p, Hedersomnämnande
  5. 354 – Karolina Waligorska, Spitfire Mk. Vb, 54p, Hedersomnämnande
  6. 355 – Karolina Waligorska, Spitfire Mk. I, 45p
  7. 4 – Fredrik Strömgren, BR Crusader Mk I & II, 45p
  8. 38 – Fredrik Strömgren, T-34/76 1943, 45p
  9. 39 – Fredrik Strömgren, Tiger I, 44p
  10. 70 – David Dahlberg, Sherman, 44p
  11. 13 – Joel Rudander, Messerschmitt Bf-109 F-4, 42p
  12. 348 – Sofia Fridsell, Toyota RAV 4, 37p
  13. 347 – Sofia Fridsell, Messerschmitt Bf-109 E-4/trop, 34p
  14. 12 – Joel Rudander, Sk 16, 33p
  15. 69 – Erik Dahlberg, Mosquito, 33p
  16. 68 – Erik Dahlberg, Slagskeppet Bismark, 29p
  17. 71 – David Dahlberg, Flygplan utan propeller, 20p

116 - Viktoria Stenhammar, "Kaputt", 76p, Klassegrare

 

trophy_guldU, Ungdomar, fordon och fartyg, alla skalor, alla byggmetoder

Klassegrare – 116 – Viktoria Stenhammar, ”Kaputt”, 76p

  1. 116 – Viktoria Stenhammar, ”Kaputt”, 76p, Klassegrare
  2. 194 – Tim Jonsson, T 34/76 ChtZ, 72p, Särskilt Hedersomnämnande
  3. 114 – Philip Stenhammar, ”The Wall, 71p, Hedersomnämnande
  4. 195 – Tim Jonsson, KV-1, 70p, Hedersomnämnande
  5. 120 – Viktoria Stenhammar, Engelska riddare, 68p
  6. 122 – Viktoria Stenhammar, Fotsoldater, 66p
  7. 121 – Viktoria Stenhammar, ”Blir det regn idag”, 62p
  8. 119 – Viktoria Stenhammar, Vid porten, 60p
  9. 112 – Philip Stenhammar, ”Hål i väggen”, 59p
  10. 174 – Malte Nilsson, Winterwar, 55p
  11. 113 – Philip Stenhammar, Rysska hörnet, 52p
  12. 115 – Philip Stenhammar, Ooohh, Vater!!!, 51p

335 - Staffan Linder, Nosferatu, 80p,Klassegrare

 

trophy_guldV, Varelser ur filmens och sagans värld

Klassegrare – 335 – Staffan Linder, Nosferatu, 80p

  1. 335 – Staffan Linder, Nosferatu, 80p,Klassegrare
  2. 247 – Atle Eriksen, Green Haze, 64p, Hedersomnämnande
  3. 246 – Atle Eriksen, Joker Goon, 61p
  4. 245 – Atle Eriksen, Wrong Scale, 58p
  5. 147 – Glenn Persson, Terminator, 58p

Submit a Comment

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *